עמותת פטריות הבר בישראל

מתי הזמן הכי טוב לחפש פטריות?

אביבית ברקוביץ

אחת השאלות ששואלים אותי הרבה היא כמה ימים אחרי הגשם יש פטריות, ומתי הן מפסיקות לבצבץ, ובעצם איך יודעים מתי יש פטריות ביער.

הייתי שמחה לכתוב נוסחה קבועה מראש כמו: חכו יומיים וצאו ללקט, או התשובות שהיו נותנים פעם: יום של שמש ולמחרת היער מלא פטריות.האמת היא יותר מורכבת מזה, וגם יותר פשוטה.

אסביר:

החלק הפשוט הוא שעכשיו, ממש עכשיו, באמצע העונה הגשומה, היער מלא בפטריות. כל עוד האדמה נשארת רטובה ביער, אפילו אם רטוב רק מתחת למחטים או לעלים שנשרו רטוב, יש פטריות. וכל עוד אין חמסין של כמה ימים, והגשמים ממשיכים להגיע כל כמה ימים, היער ימשיך להיות מלא בפטריות. כי כשרטוב, התפטיר (רשת הקורים התת קרקעית שיוצרת את הפטריות שאנחנו מלקטים), בתהליך מרתק, ממשיך להוציא גופי פרי - פטריות.

כשאני פוגשת פטריה ביער ביום ראשון, קשה לי לומר האם היא מהגשם של יום רביעי, או הגשם של יום שישי. אני לא בטוחה שהיא יודעת, כי כשאני שואלת אותה היא לא עונה לי 😉. וכבר יותר מחודש ברצף שהיער מלא ולא מפסיק לתת לי עוד ועוד פטריות. אז מהבחינה הזו, כדי ללקט פטריות לא צריך לעשות חישובי מרחק מהגשם, כי יש פטריות כל הזמן.

החלק המורכב הוא שזה תלוי בהמון פרמטרים.

סוג הפטריה שרוצים ללקט: כי לא כל פטריה מבצבצת בכל שלב של העונה.

לדוגמא - אורניות. שמתם לב שבשבועיים האחרונים יש הרבה פחות אורניות ביער? ואפילו אפשר ללכת ימים שלמים ביער בלי למצוא אורניה צעירה וטובה. הסיבה היא שהאורניות בדרך כלל באות בשני גלים. גל אחד בתחילת גשמי החורף - יומיים שלושה אחרי הגשם הראשון כבר אפשר למצוא אותן, אם תהיתם... והגל השני הוא בסוף העונה, עם הידלדלות הגשמים והעליה בטמפרטורות, האורניות נותנות אקורד סיום 🙂.

ודוגמא שונה לגמרי, יש פטריה שאני מאוד אוהבת בשם נטופה ערבה, שהיא יותר מפונקת, היא צריכה תנאי לחות טובים יותר, והיא חיכתה עד שהאדמה תהיה ספוגה טוב טוב כדי להתחיל לבצבץ.

יש פטריות כמו גושית ולבדית שמאפיינות את תחילת עונת הגשמים וכבר כמעט נעלמו, ויש פטריות שמחכות דווקא לסוף. הכי טוב לדעת איזו פטריה אנחנו מחפשים ואז לבדוק מה היא צריכה כדי להופיע.

הטמפרטורות בחוץ: אתם בטח זוכרים משיעורי הביולוגיה בתיכון, שכל התגובות הכימיות והביוכימיות תלויות בטמפרטורה. כשהטמפרטורה גבוהה, הן קורות יותר מהר, וכשהטמפרטורה נמוכה הן קורות יותר לאט.

החוקים האלה משפיעים גם על פטריות: כשהטמפרטורה נמוכה לוקח להן יותר זמן לגדול. וכשהטמפרטורה גבוהה יותר, לוקח להן פחות זמן. (אם חם מידי, זה עלול לייבש ולמנוע היווצרות פטריות).ויש גם פטריות שנוצרות מאוד מהר כמו שבריריות ודיואיות שמופיעות ממש תוך שעות, ויש פטריות שהן גדולות ובשרניות יותר שלוקח להן יותר זמן להיווצר כמו נטופה. וכמו תמיד, יש פטריות שדווקא בקור יוצאות ומתפתחות כי קור עושה להן טוב. ויש פטריות שאם חם מידי אפילו שאנחנו אחרי גשם, לא יבצבצו, כי החום הזה לא מתאים להן.

כדי שלא תדאגו - הכי פשוט הוא שכל עוד עונת הגשמים נמשכת ככה שיש גשם כל כמה ימים, לא צריך להסתבך בחישובים. יש פטריות כל הזמן. רק צריך לדעת איפה לחפש ואיך לזהות בוודאות.

המיקום: פטריות שנמצאות במדשאות בשמש כמו נרתיקנית נאה דביקה, ואוזנית הכלך, יהיו יותר רגישות להפסקות בגשמים מאשר פטריות שגדלות במעבה היער מתחת לשמיכת מחטים ששומרים על הלחות שלהן גם אם יש הפסקה בגשמים.

המדשאות והשטחים הפתוחים שנמצאים בשמש מתייבשים די מהר בכמה ימים של שמש, ואז צריך לחכות לגשם נוסף כדי שיצא עוד גל של פטריות.

אבל הפטריות שנמצאות במקומות מוצלים ששומרים על לחות כמו אלו שנמצאים מתחת למחטי אורנים, לעלים של עצים, או מתחת לשיחים כמו אלת המסטיק, יהיו פחות רגישות להפסקה בגשמים.

כאן יש גם שיקולים של האם אנחנו מלקטים במפנה דרומי של הגבעה/הר או במפנה צפוני (האם השטח בו מחפשים פונה לדרום ומקבל הרבה שעות שמש, או לצפון ונמצא בצל רוב היום). וזו מערכת שיקולים שלמה שכשמכירים אותה יודעים איפה כדאי ללכת יום אחרי הגשם, ואיפה גם שבוע אחרי הגשם יהיה מה ללקט. אני לא אכנס לזה עכשיו כי גם על זה אפשר לכתוב עוד הרבה.

כמה גשם ירד: גשם קל של כמה מ"מ בודדים, יספיק להרטיב רק את שכבת האדמה העליונה, וגשם כבד יספיג טוב טוב את קרקעית היער.

אז תלוי איפה הפטרייה שמחפשים גדלה - במדשאות שמקבלות את המים די מהר או ביער שלוקח למים זמן לחלחל וגם הם צריכים להספיג הרבה שכבות לפני שהם מגיעים לאדמה.

שמש: מניסיוני, כמות השמש היא לא ממש מכרעת בכמות הפטריות באמצע העונה.

כמות השמש משפיעה על הטמפרטורה כמובן. אבל יש התפתחות גם כשהטמפרטורה גבוהה יותר ואין שמש. אז זאת לא רק השמש שמשפיעה.

והיא משפיעה בעיקר על פטריות בשטחים הפתוחים, כי נטופה שגדלה בתוך מעבה היער מתחת לשכבת מחטים עבה, לא יכולה לדעת אם שמש או חשוך בחוץ. היא רק מרגישה טמפרטורות.

יש עוד כמה גורמים המשפיעים על התזמון של הפטריות.

אבל חשוב לדעת שלא צריך להסתבך בכלל, כל עוד אין תקופת יובש ממושכת - יש פטריות. רק צריך לדעת איפה לחפש אותן.

 שתמיד תחזרו עם ידיים מלאות.

להתראות בטבע

פברואר 2020
אביבית ברקוביץ - מומחית לליקוט צמחי בר למאכל ולמרפא ופטריות. מחברת הספר "הטעם שבטבע - המדריך המקצועי לליקוט צמחי בר למאכל ולמרפא בישראל" שהקימה את המרכז הישראלי לליקוט מקצועי, שמטרתו להנגיש את הידע על המתנות שבטבע.
מכורה לליקוט פטריות, ולהדרכה עליהן

אין להעתיק ו/או לשכפל כתבה זאת ו/או כל חלק ממנו ו/או לעשות בה כל שימוש ללא הרשאה מראש ובכתב מאת בעל זכויות היוצרים וזכויות הקניין בו. למיטב ידיעתנו חלקים שונים מהמידע וכן חלק מהתמונות המצורפות לכתבה מקורם חיצוני ולא נעשתה עבירה על זכויות יוצרים בהצגתם כאן.

הכתבה לעיל הינה על דעתו של המחבר ואין העמותה אחראית למהות התכנים, איכותם ו/או כל רשלנות ו/או מחדל אשר עלול להיות בקשר עם התכנים ו/או בקשר לתוכנו של המידע ולכל שימוש שיעשה בו. קודם להסתמכות על כל מידע כאמור, מוצע לבצע בדיקה עצמאית של המידע.