עמותת פטריות הבר בישראל

תיאורית הקוף המסטול - האם אבותינו הקדומים היו סטלנים?

לירן טויטו

השורשים המקוריים של התנהגות "אנושית" ומה שבעצם מבדיל בני אדם מקופים אחרים, הם חידה מסקרנת שאין לה תשובה ברורה וחד משמעית. עם זאת, קיימות השערות ותיאוריות שונות המתייחסות לנושא. אחת התיאוריות המעניינות והמיוחדות היא תיאורית הקוף המסטול (The Stoned Ape Theory) מאת טרנס מקני (Terence McKenna) .

טרנס מקני (1946-2000) היה מיסטיקן, פילוסוף ומאמין גדול בריפוי באמצעות חומרים פסיכדליים (ביניהם פטריות) . טרנס היה למעשה סוג של טימות'י לירי של שנות ה 90 . הוא צבר פופולריות והיה בעל השפעה בחוגים מסוימים בארה''ב בעיקר וגם בחלקים אחרים של העולם. יש מי שהעריצו אותו, ויש שהתייחסו אליו כשוטה. על האדם ופועלו, אפשר לכתוב רבות, ואולי כדאי לעשות זאת בהזדמנות אחרת.

תיאורית הקוף המסטול אומרת בעצם שהקפיצה הענקית בגודל המוח בזמן כל כך קצר (במונחים אבולוציוניים) בין ההומו הרקטוס ולבין ההומו ספיאנס, קרתה הודות לשינוי תזונתי משמעותי אחד - פטריית פסילוסיבין (Psilocybe cubensis). עד כמה שזה נשמע מופרך ותלוש מהמציאות, טרנס מקני למעשה ביסס את התיאוריה שלו על מספר מחקרים שנעשו בשנות ה 60 על ידי המדען רולנד פישר. הוא האמין שעקב שינוי האקלים הקיצוני באפריקה, נאלץ ההומו הרקטוס לפנות למקורות מזון אחרים שהיו על האדמה. ובינהם, פטריות. אכילת הפטריות למעשה הרחיבה את התודעה והיכולת הקוגנטיבית, וזה מה שגרם לקפיצה הלא מוסברת באבולוציית האדם.

מקני סבר שההשפעה של פטריות פסילוסיבין, יצרה תפנית בהתפתחות המינים. ערנות מוגברת וחדות מחשבה, איפשרו הצלחה מרובה בציד ובליקוט. עוררות מינית מוגברת, הביאה לריבוי טבעי  והגדלה משמעותית של האוכלוסיה.  השימוש בפסילוסיבן גורם לגירוי מוגבר בחלק של המח שאחראי על השפה והביטוי, מה שמאפשר לפתח מיומנויות תקשורת חדשות שהן הבסיס הרחב לבניה של חברה מודרנית מאורגנת.

עם עליית הפופולריות של מקני, הגיעו גם טיעוני הנגד שביקשו להפריך את התיאוריה שלו. הטיעון המרכזי שמציב מכשול לנכונות התיאוריה, הוא שאין פטריות פסילוסיבן באפריקה. ואם משם מוצא האדם, אז אין אפשרות שההומו הרקטוס נתקל בפטריות האלה. תומכי התיאוריה טענו, שאין לנו אפשרות אמיתית לדעת אם פטריות אכן גדלו באפריקה באותה תקופה מרוחקת. בנוסף, נראה שמקני פירש את המחקר באופן שגוי. רולנד פישר אכן מצא שפסילוסיבן גורם לערות מחשבתית וחדות, אבל לא סיפק מידע מוכח לגבי עוררות מינית כתוצאה משימוש בפסילוסיבן. חלק מההתייחסות לתאריכים בתיאוריה של מקני, היו שגויים במרחקים של 100,000 שנים לפחות. דבר שגרם ליתר ספקנות מצד הקהילה המדעית.

לאורך רוב הזמן מפרסום תיאורית הקוף המסטול, טרנס מקני נחשב לשוטה מצד הקהילה המדעית. גם לאחר מותו בשנת 2000 היה נראה שאין אמת בדברים. התפנית האחרונה הגיע בשנים האחרונות כשפול סטמנטס, אחד המיקולוגים החשובים והמוערכים בעולם, התייחס לתיאוריה של מקני בחיוב ואף חשף פרטים חדשים שהיו חסרים בתיאוריה המקורית. בהרצאה בכינוס ב 2017 , סטמס טען שיש אפשרות ממשית שהתיאוריה אכן נכונה ושזהו ההסבר הכי קרוב למציאות שאנחנו מכירים כיום. בסרטו האחרון FANTASTIC FUNGI יש התייחסות לתיאוריה של מקני באופן נרחב יחסית והיא מוצגת באור חיובי ביותר.

בסופו של יום, נראה שהאמת המוחלטת לא ידועה לנו. והאמונה האישית של כל אדם משחקת תפקיד מרכזי בהחלטה האם להאמין או לא. אין ספק שפטריות בכלל ופסילוסיבן בפרט ליוו אותנו משחר ההיסטוריה וכנראה שימשיכו ללוות אותנו. אני מקווה שהכתבה סיפקה מידע מעניין לנושא מאוד מסקרן ולא תמיד ברור וחד משמעי. אין בכתוב המלצה לצרוך פטריות פסילוסיבן בשום צורה.

פברואר 2020

אין להעתיק ו/או לשכפל כתבה זאת ו/או כל חלק ממנו ו/או לעשות בה כל שימוש ללא הרשאה מראש ובכתב מאת בעל זכויות היוצרים וזכויות הקניין בו. למיטב ידיעתנו חלקים שונים מהמידע וכן חלק מהתמונות המצורפות לכתבה מקורם חיצוני ולא נעשתה עבירה על זכויות יוצרים בהצגתם כאן.

הכתבה לעיל הינה על דעתו של המחבר ואין העמותה אחראית למהות התכנים, איכותם ו/או כל רשלנות ו/או מחדל אשר עלול להיות בקשר עם התכנים ו/או בקשר לתוכנו של המידע ולכל שימוש שיעשה בו. קודם להסתמכות על כל מידע כאמור, מוצע לבצע בדיקה עצמאית של המידע.