עמותת פטריות הבר בישראל

סיכום עונת הפטריות 2022-2023 - תמונות מסיורי העמותה

התחלתי סיורים עם הגשמים הראשונים מתחילת נובמבר. המטרה להראות איך מתחילת עונת הפטריות, מה מופיעה ראשון, איך מתקדם… גם לחזור לאותו מקום שבוע אחר שבוע מלמד על שינויים… אז אם חשבתם שזה משעמם - טעות! אין לדעת מה יגדל בעוד שבוע שבועיים באותו מקום…

לאורך העונה מתחילת נובמבר עד כמעט סוף פברואר עמותת פטריות הבר הוציאה 20 סיורים להכרת פטריות הבר מכרמל עד בר גיורא ירושלים.
כאן רק קמצוץ תמונות מחודש נובמבר…
נחזור לפעילות סיורים עם תחילת הגשמים בסתיו.

תמה לה עונת פטריות 2021-2022

עדכון על הנעשה בעמותה בחודשים האחרונים.

ועדת שמות של העמותה לקראת הסוף דיונים עם האקדמיה ללשון לסגירת רשימה של קרוב למאתיים שמות עבריים לפטריות. לידיעתכם פעם אחרונה שנעשה הדבר היה בשנת 1949. ואז אושרו אך ורק 15 שמות, אפשר למצוא אותם באתר האקדמיה ללשון. כך שאנחנו עושים כאן קצת היסטוריה.🙂

בתחילת העונה נאספו קרוב למאתיים מיני פטריות עבור בדיקת DNA. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם ד"ר שי קובו מהפקולטה לחקלאות שבאוניברסיטה העברית על פרויקט ארוך טווח - זיהוי גנטי של כל פטריות ישראל, תיעוד ושימור. בעונה הבאה נעביר גם לשימור בבנק של ד״ר דליה לוינסון במכון שמיר.
הכנה של הפטריות לבדיקה כבר החלה נקווה לראות תוצאות עד תחילת עונה חדשה…

העברתי סיורים בכל הארץ, הקבוצות התמלאו מהר בחברי העמותה, נהניתי להעביר את אשר אני מכירה, יודעת… מקווה שכך גם חברי העמותה😊
סיורי העמותה מתפרסמים רק בקבוצת ווטסאפ של העמותה
בעונה הבאה יורחבו סיורים, טלי קוסובסקי מצטרפת אלי ולאולגה לניהול סיורים בעיקר באזור ירושלים… אז לדרומיים שימו לב! תהיה לכם מדריכה א־א. 😉

לאחר בדיקת שטח באזור השרון - אחרי שהתעלמתי ממנו קלות 🙃… יוספו עוד שני מקומות ללימוד וליקוט פטריות, יתאים מאוד למתחילים בתחילת העונה.
יער חדרה וחוות הנוי ברופין - בעונה כמובן.

אמוץ חצרוני מקבל דיווחים על הממצאים ביערות בעונה ובונה מאגר מידע. אנא סייעו והעבירו מידע על תצפיות.

ולסיכום העונה - התחילה באיחור של הגשמים מאמצע דצמבר, הפתיעה בכמויות אורניות, אוזניות הכלך ואין ספק שזאת עונת הגמצוצים אשר מילאו את כל הארץ - ממטעי זיתים עד יערות צפון, כרמל, בית שמש וירושלים… על גזם עץ או על טחב או סתם באדמה או בגינות פרטיות.

מטרת העמותה העברת ידע על פטריות בר בישראל לאוכלוסיה המתעניינת בכך.
כל פרויקטים של העמותה נולדים תוך כדי תנועה לפי הצורך של העמותה… יזמים עם רעיונות יתקבלו בברכה 🙂 כל הפעילים של העמותה עושים זאת בהתנדבות.
על פעילות העמותה אני מעדכנת מדי פעם כאן בקבוצת ווטסאפ ויעודכן גם באתר העמותה.

עונת 2019 – סיכום אישי, ששון זערור

כל עונה היא מיוחדת במינה. / כל עונה היא סיפור שונה וייחודי.
השנה הגשמים הגיעו באוקטובר לפגישה קצרה ובאיזורים מסוימים אף כמות נכבדה, אך עד דצמבר הם לא שבו כמעט. מה שגרם לכך שפטריות מסוימות השנה פחות נצפו אם בכלל. ובכל זאת בעייני זאת הייתה עונה מאוד מוצלחת. בשבילי העונה הזאת הייתה מיוחדת מאוד, הרבה פטריות לא צצו במקומות שחוזרות ונשנות כבר כמה שנים. גושיות בקושי נראו באיזורים שבהם פגשתי הרבה שנים קודמות, כמו כן נטופות ערבות, שטחים שבעבר היו מפוצצים השנה בקושי פרט אחד. כמובן שבכל איזור בארץ היה שוני. אוזנית הכלך ביחס לכמויות של שנים קודמות הייתה שנה מאוד דלה. וזה גרם לחקירה של מקומות חדשים, חיפוש אחר שטחים חדשים ומעניינים, ואיתם גם מציאות מיוחדות כמו פטריות שלא פגשתי בהן עד כה כלל, שלא מופיעות באתר ושבשביל לזהות ברמת הסוג היה צורך בבדיקות מיקרוסקופיות.

בקולאז׳ ניתן לראות חלק מן המציאות שנמצאו השנה ברחבי הארץ, זהו רק חלק קטנטן מן הפטריות שנמצאו, עוד סוגים ומינים שאינם מופיעים פה, עוד סלסלות יפות, עוד מפגשים חברתיים מיוחדים.

תודות ל: תומר בוקובזה, רועי סטופל, טל פסטמן, ענבל וייסמן, עינב רז, קובי פרידמן וששון זערור על התמונות.


//